ÜRETİM

Türkiye’nin en büyük börek üretim tesisi

Günlük 50 ton üretim kapasitesiyle Unana Türkiye’nin en büyük börek üretim tesisine sahiptir.

Ürünün kalitesini belirleyen en önemli unsurlarından biri olan su, özel ısıtma ve arıtma ünitelerinden geçirilerek ısı ve sertlik dereceleri ayarlanır.Hijyenik koşullarda üretimi tamamlanan ürünler, -35 derecede şoklama yöntemiyle dondurulduktan sonra ambalajlanarak sevkiyata hazır hale getirilir.Tüm ürün çeşitleri Unana ar- ge çalışmaları sayesinde tasarlanan özel makinalarda, Börekçi Şevketin tarifleriyle titizlikle yoğrulup şekillenir.Unana ürün standartlarının sürekliliği, üretimin tüm aşamalarında, kalite kontrol prosesleri uygulanarak sağlanır.

Hijyen
Çalışanlar, tesisin üretim bölümüne girerken dezenfeksiyon ünitesinden geçerek üretime dahil olurlar.

Hammadde
Üretimde kullanılacak olan hammaddeler, kendi alanlarında uluslararası standartlara sahip, kalitesi onanmış firmalardan temin edilmektedir.

Sevkiyat
Hijyenik koşullarda üretimi tamamlanan ürünler, -35 derecede şoklama yöntemiyle dondurulduktan sonra ambalajlanarak sevkiyata hazır hale getirilir.

Pazarlama ve Eğitim
Unana’nın kurum kimliği sürekli eğitimden geçer. Üretim, pazarlama ve satın alma konularında yapılan, düzenli eğitim toplantılarıyla verimlilik ve yüksek kalite hedeflenir.